Chodzenie vs bieganie - co jest dla Ciebie lepsze?

Zastanawiasz się, czy warto chodzić, czy biegać i zastanawiasz się, który z nich jest dla Ciebie najlepszy? Odpowiedź jest prosta: chodzenie i bieganie to równie dobre sposoby na ćwiczenie, a regularne uprawianie jednego z nich pozwoli Ci zachować sprawność i zdrowie. Jeśli jednak chcesz poznać korzyści płynące z każdego z nich, jesteś we właściwym miejscu.

Zastanawiasz się, czy zainwestować w najlepsze damskie buty do chodzenia czy najlepsze damskie buty do biegania? Zastanawiasz się, czy lepiej poświęcić swój czas na chodzenie po chodnikach trzy razy w tygodniu, czy na codzienne spacery? Nie ma co ukrywać, że niezależnie od tego, jaką aktywność wybierzesz, będziesz czerpać z niej korzyści dla swojego zdrowia fizycznego i psychicznego samopoczucia.

Jeśli jednak nadal nie jesteś zdecydowany, której z nich się poświęcić, czas rozważyć zalety i wady obu form ćwiczeń...

Chodzenie a bieganie - jakie są korzyści?

Chodzenie, bieganie lub jakakolwiek inna forma aktywności fizycznej pomoże Ci utrzymać formę. NHS zaleca osobom dorosłym co najmniej 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności w ciągu tygodnia lub co najmniej 75 minut aktywności fizycznej o dużej intensywności.

Spacer w umiarkowanym lub szybkim tempie lub jogging to aktywności, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu.

Dodatkową zaletą wyboru chodzenia lub biegania jako podstawowego treningu jest to, że są to tanie i łatwe sposoby na ćwiczenie. Można je również dostosować do różnych poziomów sprawności fizycznej.

Jakie są korzyści z chodzenia?

Korzyści płynące z chodzenia są nieskończone. Dzieje się tak dlatego, że wychodzenie na zewnątrz na spacer w naturze poprawia również samopoczucie emocjonalne. Codzienna dawka świeżego powietrza i czasu na oczyszczenie umysłu może złagodzić stres związany z pracą i domem oraz zmniejszyć uczucie niepokoju.

"Zawsze wybieraj chodzenie pieszo, a nie samochodem, jeśli tylko jest to możliwe, i chodź na spacery tak często, jak tylko możesz, ponieważ będzie to miało ogromny wpływ zarówno na Twoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne" - mówi Aisling O'Malley, fizjoterapeutka z London Bridge Hospital.

I choć chodzenie może być wolniejsze niż bieganie, treningi z marszu nadal pozwalają spalić kalorie. "Chodzenie nie tylko daje Ci trening sercowo-naczyniowy, który jest dobry dla serca i płuc, ale także pomaga Ci wzmocnić główne mięśnie kończyn dolnych i pomaga w utrzymaniu zdrowej gęstości kości" - mówi Aisling.

 

Ile powinieneś chodzić?

Nie musisz wybierać najlepszych skarpetek do chodzenia i przemierzać kilometrów, by czerpać korzyści. Nawet krótki codzienny spacer pozwoli Ci uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych siedzącego trybu życia.

Badania pokazują, że zaledwie dziesięć minut szybkiego marszu dziennie przez tydzień zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o 15%.

Inne badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Exeter wykazało, że krótki, energiczny spacer pomógł ludziom ograniczyć spożycie wysokokalorycznych przekąsek o połowę, co przyczyniło się do utraty wagi, jeśli nawyk chodzenia będzie utrzymywany przez dłuższy czas.

Plus, możliwe jest ustawienie chodzenia dla utraty wagi, ale być może będziesz musiał zwiększyć prędkość lub zmienić nachylenie w tym celu.

"Jeśli próbujesz trafić swój cel aerobowy o umiarkowanej intensywności, oznacza to, że nadal możesz prowadzić rozmowę podczas chodzenia, ale masz zwiększoną szybkość i głębokość oddychania", mówi Aisling.

"Jeśli wybierasz się na szybki spacer, aby osiągnąć cel energicznej intensywności, musisz chodzić tak, jakbyś spóźnił się na ważne spotkanie. Nie jest to spacer, ale bardziej celowy krok. "

Jakie są korzyści z biegania?

Według badania przeprowadzonego przez Sports England, 22% dorosłych zaczęło biegać raz w tygodniu w czasie pandemii - uzyskując wszystkie korzyści dla ciała, jakie można uzyskać podczas spaceru, a nawet więcej.

"Bieganie zwiększa wydolność serca, wzmacnia i tonizuje nogi, brzuch i pośladki oraz buduje mocne kości" - mówi Steven Virtue, menedżer ds. treści fitness i programowania w Total Fitness.

Bieganie uwalnia również potężne endorfiny - znane jako "haj biegacza". Badania pokazują, że bieganie przez 30 minut, trzy razy w tygodniu, przez kilka miesięcy może mieć działanie poprawiające nastrój i pomóc złagodzić objawy depresji.

Jak często powinieneś biegać?

"Zacznij biegać trzy razy w tygodniu, ale bądź przygotowany na zwolnienie tempa lub chodzenie, jeśli dopiero zaczynasz" - mówi trener biegania Nick Anderson.

Jeśli jesteś zupełnie początkujący, to dobrze jest przeplatać chodzenie z bieganiem przez 30 minut. To dobry sposób, aby zacząć biegać i dojść do 5 km.

Wypróbuj strategię walk-run, polegającą na bieganiu przez minutę, a następnie chodzeniu przez cztery minuty. Na początku może się to wydawać powolne, ale to sprawdzony sposób na powolne budowanie siły i wytrzymałości przy jednoczesnym unikaniu kontuzji.

Jesteś już zapalonym biegaczem? Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Karoliny odkryli również, że przebiegnięcie 20 mil tygodniowo może pomóc Ci żyć dłużej. Upewnij się tylko, że jesteś wyposażony w parę najlepszych legginsów treningowych, które zapewnią Ci komfort podczas biegu.

(Image credit: Getty / Luca Sage

)Chodzenie a bieganie - ile kalorii możesz spalić?

Zarówno bieganie, jak i chodzenie w dobrym tempie to skuteczne sposoby na zrzucenie tkanki tłuszczowej i schudnięcie.

Ale to, ile dokładnie kalorii spalisz, zależy od kilku czynników. Twoja prędkość, dystans, który pokonujesz, masa ciała i ogólny poziom sprawności fizycznej określają Twój wydatek kaloryczny podczas sesji.

Chodzenie: kalorie spalane w ciągu godziny

  • Spokojny spacer Około 150 kalorii, idąc z prędkością dwóch mil na godzinę
  • Umiarkowane tempo Około 220 kalorii, idąc z prędkością trzech mil na godzinę
  • Szybki mar sz Około 300 kalorii, przy tempie czterech mil na godzinę

Bieganie: kalorie spalone na godzinę

  • Lekki jogging Około 550 kalorii, bieg z prędkością pięciu mil na godzinę
  • Spokojny bieg Około 680 kalorii, biegnąc z prędkością sześciu mil na godzinę
  • Mocne tempo Około 780 kalorii, bieg z prędkością siedmiu mil na godzinę

Czy podczas biegania lub chodzenia lubisz schodzić z utartych szlaków? W takim razie możesz spalić o 10% więcej kalorii niż podczas tuptania po chodnikach.

Wyzwania związane z różnymi terenami i nachyleniami pomagają poprawić kondycję i budują siłę ciała. Podczas poruszania się po leśnych szlakach lub kamienistych ścieżkach będziesz częściej angażować mięśnie rdzenia i nóg, a także rozwijać silniejsze mięśnie w łydkach, kostkach i stopach.

Możesz potrzebować pary najlepszych butów do biegania trailowego dla kobiet, które zapewnią stopom większą ochronę i utrzymają Cię stabilnie na skalistym terenie.

Dąż do osiągnięcia 60-70% swojego maksymalnego tętna. Wypracuj swoje maksymalne tętno, odejmując swój wiek od liczby 220. Inwestycja w jeden z najlepszych trackerów fitness może również pomóc Ci śledzić tętno w podróży.

Chodzenie vs bieganie: podsumowanie

Jeśli chodzi o porównanie chodzenia i biegania - przekonasz się, że oba te sporty oferują znaczące korzyści, w zależności od Twoich celów zdrowotnych. Włącz jedno z nich do swojej tygodniowej rutyny, a dość szybko zauważysz pozytywne zmiany fizyczne.

Korzyści płynące zarówno z biegania, jak i chodzenia obejmują szczuplejsze ciało, zdrowszą wagę i lepszą mobilność. W dłuższej perspektywie zapobiegniesz także ryzyku rozwoju poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca, choroby serca, udary i nowotwory.

Na co więc czekasz?