Jak działa rower elektryczny i czy warto w niego zainwestować?

Rowery elektryczne na zawsze zmienią sposób, w jaki jeździmy na rowerze. W rzeczywistości, w 2020 roku wyszukiwania dotyczące rowerów elektrycznych wzrosły o 47%, a sprzedaż wzrosła o 31%, według Halfords. Jeśli zastanawiasz się, "Jak działa rower elektryczny?" i rozważasz dokonanie dużej inwestycji, mamy dla Ciebie wszystko, co musisz wiedzieć o rowerach elektrycznych.

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem roweru, możesz mieć pewne obawy przed wyruszeniem na drogę z rowerem. W tym miejscu z pomocą przychodzą rowery elektryczne, które mogą być rozwiązaniem Twoich obaw, pomagając Ci pokonywać wzniesienia i nabrać pewności siebie w swoich umiejętnościach kolarskich. Ale czy jazda na rowerze elektrycznym jest oszustwem? Czy Twój zaufany fitness tracker nadal będzie dawał Ci tyle samo punktów, co gdybyś jeździł na zwykłym rowerze? I czy naprawdę warto w to inwestować?

Podczas gdy my pedałujemy w sezonie rowerowym, oto wszystko, co musisz wiedzieć o tej rewolucji, w tym jak korzystać z rowerów elektrycznych, jak są one bezpieczne i jak możesz pomóc zmienić planetę na lepsze, jeden rower na raz...

Jak działa rower elektryczny?

Rowery elektryczne otworzyły zupełnie nowy świat dla osób, które chcą zacząć jeździć na rowerze. Przełamują bariery fizyczne i sprawiają, że coraz więcej osób wsiada na rower, ale jak dokładnie działa rower elektryczny?

Sam Jones z organizacji charytatywnej Cycling UK wyjaśnia, że wokół rowerów elektrycznych powstało trochę zamieszania. "Niektórzy ludzie myślą, że są to prawie e-motorowery, z odrobiną pedałowania, ale to dość dalekie od prawdy". E-bikes to rowery z zasilaną baterią "asystą", która jest aktywowana, gdy pedałujesz lub w niektórych przypadkach używasz przepustnicy. Kiedy naciskasz na pedały, włącza się mały silnik, który daje ci niewielki impuls, dzięki czemu możesz pokonywać wzniesienia i długie dystanse, nie męcząc się przy tym.

Czy to oszustwo? "Zdecydowanie nie" - mówi Sam. "Tak, pomagają ci łatwiej pokonywać wzniesienia i mniej się pocić niż w przypadku konwencjonalnego roweru, ale nadal musisz włożyć wysiłek". Jest to idealne rozwiązanie, jeśli masz nawracające urazy lub jesteś nowy w kolarstwie i fitnessie. Dzięki temu jazda na rowerze stała się znacznie bardziej dostępna, a ludzie, którzy normalnie prowadziliby siedzący tryb życia, mogliby na nim jeździć.

Dzięki nim jazda na rowerze staje się łatwiejsza, ale nadal można wykonać dobry trening. Naukowcy z University of Colorado w Boulder odkryli, że gdy 20 niećwiczących mężczyzn i kobiet jeździło na rowerze elektrycznym przez 40 minut dziennie trzy razy w tygodniu, poprawili oni swoją sprawność sercowo-naczyniową i poziom cukru we krwi w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Podobnie jak w przypadku zwykłego roweru, nadal angażujesz mięśnie ud i łydek, a także wykorzystujesz te same umiejętności, w tym balansowanie i pedałowanie.

Doświadczeni rowerzyści mogą również stawiać sobie wyzwania, zmniejszając moc wyjściową silnika, aby zmusić się do cięższej pracy. "Większość rowerów elektrycznych ma ustawienia poziomu mocy na kierownicy, które pozwalają zmniejszyć moc lub zwiększyć ją, jeśli potrzebujesz więcej pomocy" - wyjaśnia Sam.

 

Czy rowery elektryczne sprawiają, że jazda na rowerze jest bezpieczniejsza?

"Jeśli opanowałeś umiejętność jazdy na rowerze, nie będziesz miał problemów z rowerem elektrycznym" - zapewnia Sam. Musisz tylko przyzwyczaić się do dodatkowego ciężaru podczas zatrzymywania, ruszania, wsiadania i zsiadania. Są one również bezpieczne. Oczywiście, im mocniej pedałujesz, tym większe jest przyspieszenie i tym szybciej jedziesz. Jednak silnik wyłącza się przy prędkości 15,5 mph, więc nie będziesz łamać żadnych ograniczeń prędkości, siedząc w siodle.

Sam ujawnia, że rowerzyści często mówią, że czują się bezpieczniej w ruchu ulicznym w porównaniu z jazdą na rowerze bez napędu. "Dodatkowe tempo oznacza, że różnica w prędkości mijanych pojazdów jest mniejsza. Ponadto, szybkie przyspieszenie oznacza, że szybciej można ominąć stojące pojazdy. "

Choć do jazdy na rowerze elektrycznym nie jest potrzebna specjalna licencja, można wziąć udział w kursie bezpieczeństwa jazdy, który zwiększy pewność siebie i zapewni bezpieczeństwo na drodze. Ponadto, przestrzeganie tych prostych wskazówek sprawi, że będziesz bezpieczniejszy na drodze:

  • Zachowaj szczególną czujność w ruchu drogowym - kierowcy mogą nie doceniać szybkości poruszania się rowerzystów.
  • Należy jeździć defensywnie i być widocznym dzięki światłom i odzieży odblaskowej.
  • Należy wcześnie hamować, ponieważ prędkość i masa roweru mogą sprawić, że zwolnienie zajmie więcej czasu.

Czy rowery elektryczne są przyjazne dla środowiska?

Rowery elektryczne sprawiły, że jazda na rowerze stała się osiągalna na każdym poziomie zaawansowania, pomagając budować pewność siebie i sprawność fizyczną. Choć wiele osób może nie być przygotowanych do pokonywania jednorazowo dystansu 5-10 mil, większość z nich jest w stanie bez problemu pokonać taki dystans na rowerze elektrycznym.

Oznacza to, że są one bardzo przyjazne dla środowiska. "Warto je rozważyć, jeśli chcesz ograniczyć emisję dwutlenku węgla lub zaoszczędzić dzięki rezygnacji z posiadania drugiego samochodu" - mówi Sam. "Z odpowiednim rodzajem roweru elektrycznego możesz z łatwością zrobić cotygodniowe zakupy, podrzucić dzieci do szkoły, a nawet wykonywać krótkie dojazdy do pracy". A dzięki wspomaganiu silnika nie musisz się martwić o pojawienie się w pracy z malinowym kolorem blasku lub włosami pokrytymi pasemkami potu.

 

Czy rowery elektryczne są warte inwestycji?

Cena rowerów elektrycznych może wahać się od setek do tysięcy dolarów, ale jeśli używasz roweru elektrycznego zamiast samochodu, to jest to świetny stosunek jakości do ceny. Koszt eksploatacji roweru elektrycznego jest znacznie niższy niż koszt eksploatacji samochodu, a po naładowaniu Twój rower elektryczny może jeździć za mniej niż dolara za milę.

Rower elektryczny może również dodać Ci pewności siebie na drodze, której nie czujesz na standardowym rowerze, a ponadto jest on bardziej przyjazny dla środowiska niż jazda samochodem.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli planujesz używać roweru do przemieszczania się, zamiast jeździć własnym samochodem lub korzystać z transportu publicznego, to solidny rower elektryczny może być dla Ciebie odpowiednią opcją.