Jak pozbyć się niechcianego tatuażu?

W jaki sposób usunąć tatuaż? Jak pozbyć się niechcianej "ozdoby"? Wszystko zależy od wielkości, lokalizacji, koloru i sposobu wykonania. Bardzo mały, tymczasowy tatuaż można szybko i łatwo usunąć. Stałe tatuaże, które mają trwać całe życie, wymagają więcej pracy. Dowiedz się, jak usunąć trwały tatuaż i czy możesz to zrobić samodzielnie, korzystając z domowych metod.

W jaki sposób usunąć tatuaż? Wszystko zależy od wielkości, lokalizacji, koloru, głębokości i gęstości pigmentu, a także sposobu wykonania tatuażu. Laseroterapia jest obecnie najlepszą metodą na usunięcie tej niechcianej "ozdoby". Czasami mogą być również wykonywane zabiegi chirurgiczne. Inne, mniej popularne opcje to peeling chemiczny lub dermabrazja. Usuwanie tatuażu powinien wykonać lekarz w specjalistycznej klinice. Nie zaleca się usuwania tatuażu w domu (np. za pomocą chlorku sodu lub soli kuchennej). Może to spowodować powstanie nieestetycznych blizn.

Który tatuaż jest najłatwiejszy do usunięcia, a który najtrudniejszy?

Tatuaże tymczasowe, takie jak makijaż tymczasowy, są łatwiejsze do usunięcia niż trwałe, które są przeznaczone na całe życie. Tatuaże tymczasowe wykonuje się poprzez wprowadzenie barwnika w wierzchnie warstwy skóry. Po pewnym czasie następuje jego złuszczenie. Profesjonalne tatuaże wykonuje się w salonie tatuażu. Barwnik przenika do głębszych warstw skóry i utrudnia organizmowi usunięcie barwnika. Tworzy on cystę wokół barwnika, a następnie pozostawia go na skórze na całe życie. Amatorskie tatuaże mogą być problematyczne, ponieważ mogą mieć nierównomiernie rozłożony barwnik, co nie ma miejsca w przypadku profesjonalnych.

Używanie koloru nie jest bez znaczenia. Łatwiej jest usunąć ciemniejszy tatuaż (w kolorze czarnym, granatowym) niż czerwony lub jego odcienie, takie jak brązowy i pomarańczowy. Trudniej jest usunąć żółty lub barwniki w odcieniach żółtego, zwłaszcza zielonego, niż niebieski i różowy. Najtrudniejszy do usunięcia jest biały pigment, który świeci w świetle UV.

W jaki sposób można usunąć tatuaż? Metoda laserowa

Zabieg laserowy polega na pochłanianiu przez wiązkę lasera pigmentów znajdujących się w tatuażach. Długość fali dobrana tak, aby najskuteczniej pochłaniała kolor, będzie decydowała o skuteczności zabiegu. Dużo czasu zajmuje pozbycie się kolorowych tatuaży, takich jak czerwony, zielony i niebieski. Żółte odcienie tylko w niewielkim stopniu absorbują fale lasera, więc ich usunięcie jest prawie niemożliwe. Ciemne tatuaże można usunąć przy użyciu najdłuższych fal (10 herców, czyli 10 strzałów na sekundę), co powoduje, że ich wypalenie jest najbardziej efektywne.

Jak długo trwa usuwanie tatuażu za pomocą lasera?

Metoda laserowa wymaga kilku sesji. Liczba sesji zależy od tego, jak głęboko pod skórę wprowadzany jest barwnik, od jakości i wielkości tatuażu i może wynosić od 3-10. Zazwyczaj wykonuje się je co 4-8 tygodni. Ma to na celu umożliwienie skórze zagojenia się po zabiegu. Każdy zabieg zmniejsza intensywność tatuażu o 50%. Organizm stopniowo wydala barwnik, który został rozbity i uwolniony.

Ile kosztuje zabieg usuwania tatuażu? Pojedynczy zabieg kosztuje od 500 złotych do nawet 1200 złotych. Oznacza to, że nawet niewielki zabieg usuwania tatuażu może kosztować bardzo dużo. Sprawdź usuwanie tatuażu w Warszawie.

Laserowe usuwanie tatuażu - powikłania

Możliwe jest, że tatuaż wyblaknie, ale nie zniknie całkowicie. Nawet jeśli tatuaż zostanie całkowicie usunięty, może pozostawić lekkie przebarwienia na skórze wokół pierwotnego miejsca. Laserowe usuwanie tatuażu może również powodować odbarwienie obszaru wokół obrazu, zmiany w strukturze skóry, blizny i reakcje uczuleniowe. Możliwe jest uaktywnienie się nosicieli herpeswirusa w leczonym obszarze. Najnowocześniejsze lasery powodują jedynie łagodne zaczerwienienie i minimalny obrzęk, który znika w ciągu kilku dni.

Zakrywanie starego tatuażu nowym

Jak dbać o skórę po laserowym usuwaniu tatuażu?

Napromieniowane miejsca należy smarować preparatami przyspieszającymi gojenie i natłuszczającymi (np. pantenol, Linomag). Aby uniknąć przebarwień, przez pół roku nie należy wystawiać się na słońce. W tym czasie nie należy stosować samoopalaczy. Przez kilka dni po zabiegu należy unikać długotrwałego moczenia i masażu.

Metoda chirurgiczna usuwania tatuażu

Gdy laseroterapia zawodzi, można zastosować chirurgiczne usuwanie tatuażu. Należy pamiętać, że usunięcie tatuażu może spowodować nieestetyczne, a czasem rozległe blizny. W przypadku niewielkich tatuaży zalecany jest zabieg chirurgiczny. Po nim pozostanie niewielka, niewidoczna blizna. Można próbować usunąć bliznę, ale całkowite jej wyeliminowanie jest niemożliwe. Inne powikłania, które mogą wystąpić po chirurgicznym usunięciu blizny to infekcje bakteryjne, obrzęk i ból.

W jaki sposób można usunąć tatuaż? Istnieją inne metody pozbywania się tatuaży.

  • Dermabrazja mechaniczna to zabieg polegający na usunięciu powierzchownych warstw skóry i pigmentu za pomocą urządzenia z głowicą ścierającą. Barwnik często znajduje się głębiej niż skóra, dlatego dermabrazja ma tylko ograniczony zasięg. Wyniki dermabrazji nie są zadowalające, ponieważ pigment jest nadal widoczny pod skórą.
  • Salabrazja wykorzystuje chlorek sodu. Jest on również mało skuteczny i może powodować blizny i przebarwienia na skórze.
  • Istnieje ryzyko powstania blizn i przebarwień po peelingu chemicznym, zwłaszcza jeśli pigment jest głęboki. Zabieg polega na nałożeniu kwasu (najczęściej glikolowego, kwasów AHA i trójchlorooctowego) na obszar skóry, który jest pokryty tatuażem. Ma to silne działanie złuszczające. Im więcej pigmentu w skórze, tym więcej trzeba go usunąć.
  • Yastrzyle - wykonane z roztworu soli fizjologicznej, mogą one pomóc w rozproszeniu lub rozmazaniu tatuażu. Roztwór soli fizjologicznej może być wstrzykiwany do tkanki przylegającej do tatuażu. Płyn reaguje z atramentem, powodując rozmazanie wyglądu rysunku. To powoduje, że tatuaż z czasem blednie. Inną metodą usuwania tatuażu jest wstrzykiwanie za pomocą kremu, który zmiękcza barwnik.
  • Cover up to czynność polegająca na zakryciu niechcianego tatuażu nowym. Jest on ciemniejszy dzięki użyciu ciemniejszego barwnika.
  • Kamuflaż odnosi się do zastosowania barwników w kolorze skóry do starego tatuażu w celu jego ukrycia.

Laser może całkowicie usunąć niechciane tatuaże

Jedną z najbardziej popularnych procedur w dermatologii estetycznej jest usuwanie tatuaży. Jedna sesja nie wystarczy, aby usunąć wszystkie tatuaże. Liczba sesji zależy od koloru, rodzaju użytych pigmentów, lokalizacji i wielkości, a także reakcji skóry na laser.

Przeciwwskazania do usuwania tatuaży

Laserowe usuwanie tatuażu nie jest zalecane dla osób ze świeżą opalenizną. Zwiększa to ryzyko poparzenia. Zabieg nie jest zalecany dla kobiet w ciąży oraz osób przyjmujących leki fotouczulające lub antybiotyki z grupy tetracyklin. Dotyczy to również osób, które w ciągu ostatnich 2 tygodni przyjmowały leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe lub witaminę E.