Jak pokonać nieśmiałość?

Ludzie, którzy cierpią na nieśmiałość, często mają trudności z nawiązywaniem znajomości. Ich sieci społeczne są również mniejsze, a oni sami są mniej zadowoleni ze swoich związków. Osoby, które doświadczają intensywnej nieśmiałości mogą nawet cierpieć na zaburzenia lęku społecznego, inaczej nazywane fobią społeczną. Chociaż istnieją sposoby na pokonanie nieśmiałości, niektóre zabiegi nie są tak skuteczne jak inne.

Wiele terapii ma na celu zmniejszenie nasilenia nieśmiałości i ma na celu poprawę umiejętności społecznych danej osoby. Zazwyczaj do pomiaru postępów używają one nagranych na wideo informacji zwrotnych i ankiet dotyczących nieśmiałości. Celem terapii jest obniżenie wyników w pewnych zmiennych i sprowadzenie ich do normalnego zakresu w standardowych testach.

Ćwiczenie umiejętności społecznych w miejscach publicznych może pomóc Ci pokonać nieśmiałość. Zrób listę wszystkich pozytywnych cech, które posiadasz i przypominaj sobie o nich zawsze, gdy czujesz się niepewnie. Staraj się budować silniejsze i bardziej znaczące relacje z ludźmi, którzy okazują życzliwość i empatię. Unikaj także przyjaciół, którzy sprawiają, że czujesz się niepewnie lub są okrutni.

Coraz większą popularnością cieszą się biomedyczne wyjaśnienia przyczyn nieśmiałości. Terapie te są skuteczne i stosunkowo szybkie. Wcześniej problemy emocjonalne były po prostu akceptowane jako normalne i nieuleczalne, ale dzięki postępom w biomedycynie możemy wreszcie znaleźć sposoby na walkę z nieśmiałością. Obecnie istnieją farmakologiczne sposoby leczenia nieśmiałości, które mogą znacznie zmienić życie wielu osób.

Makijaż genetyczny danej osoby odgrywa dużą rolę w rozwoju jej osobowości. Dzieci o dużej wrażliwości emocjonalnej są bardziej narażone na nieśmiałość. Mogą być również wychowywane przez nadopiekuńczych rodziców. Jeśli ich rodzice nie byli zbyt towarzyscy, mogą również nauczyć swoje dzieci nieśmiałości.

Zobacz także: Uzależnienie od komputera - jak je leczyć?

Nieśmiałość a terapie

Niektóre terapie są bardzo skuteczne i mogą wyleczyć nieśmiałość. Szczególnie skuteczna w przypadku tego schorzenia jest CBT. Polega ona na nauce łączenia różnych aspektów swojego umysłu i zachowania. Odnosi się do negatywnych myśli i przekonań, które przyczyniają się do nieśmiałości. W przeciwieństwie do leków, efekty CBT są trwałe i mogą trwać przez długi czas. Jeśli szukasz sposobów na pokonanie nieśmiałości, istnieją liczne terapie, które mogą pomóc Ci stać się bardziej pewnym siebie i wychodzącym.

Pokonywanie nieśmiałości może być trudnym procesem. Pierwszym krokiem jest znalezienie zaufanej osoby, z którą można porozmawiać. Może to być lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista od zdrowia psychicznego. Osoby te będą w stanie lepiej zrozumieć Twoją sytuację i pomóc Ci stworzyć strategię, która pozwoli Ci ją przezwyciężyć. W rozpoczęciu rozmowy może pomóc użycie narzędzia "What's on your mind".

Chociaż lęk społeczny może być walką na całe życie, istnieje nadzieja dla osoby cierpiącej na nieśmiałość. Uznając swój stan i tworząc konkretne plany pokonania fobii społecznej, mogą one przezwyciężyć swoje wyzwania i zbudować pewność siebie. Na przykład, planowanie wydarzeń społecznych z dużym wyprzedzeniem może pomóc w budowaniu pewności siebie. Pomocne jest również ćwiczenie umiejętności społecznych. Można również zaplanować z wyprzedzeniem punkty wyjścia i obserwować dyskusje, zanim zacznie się w nich uczestniczyć. Pomocna może być również zmiana sposobu myślenia i oczekiwań.

Nieśmiałość jest powszechnym problemem w naszym społeczeństwie. Większość ludzi doświadczyła jej w pewnym momencie swojego życia. Wielu z nas jest samoświadomych i unika przebywania w pobliżu obcych ludzi. Pomimo tego istnieje wiele sposobów na pokonanie nieśmiałości bez szukania psychoterapii. Książki samopomocowe i autoterapia mogą pomóc. Możesz pokonać swój lęk społeczny i wrócić do spotkań towarzyskich i nawiązywania przyjaźni. Dzięki temu Twoje życie będzie lepsze i mniej stresujące.