Licówki kompozytowe - czy warto je zakładać?

Licówki kompozytowe to cienkie płytki z lekkiego polimeru nanokompozytowego, które są sklejane lub nakładane warstwa po warstwie na przednią powierzchnię zęba i ukrywają kosmetyczny defekt.

Licówki kompozytowe - czy warto je zakładać?

Dzięki tym mikro protezom możliwa jest korekcja wady zębów przednich (siekaczy i kłów). Pozwalają też odtworzyć oryginalny kolor naturalnego szkliwa oraz przywrócić kształt i rozmiar. Podczas jednej wizyty w gabinecie możesz wykonać i zainstalować licówki poprawiający estetykę twojego uśmiechu. Kolor dobierany jest tak, aby był, jak najbardziej zbliżony do odcienia naturalnych zębów pacjenta. Jednak licówki kompozytowe mają też swoje wady. W przeciwieństwie do licówek ceramicznych i cyrkonowych kompozyty są mniej niezawodne. Krótka żywotność. Wymaga wymiany po 3-5 latach.

Czym są licówki kompozytowe?

Piękny uśmiech jest dziś kluczem do komunikacji i zachowania pewności siebie. Niestety nie każdy może pochwalić się idealnym kolorem i kształtem zębów. Jednym ze sposobów na radykalną poprawę wyglądu zębów jest założenie licówek kompozytowych. Tu dowiesz się więcej o licówkach - https://cdcstomatologia.pl/licowki.html.

Licówki kompozytowe na zęby to optymalny sposób na odbudowę uzębienia, wykonywane są z fotokompozytowego materiału wypełniającego, który lekarz dentysta warstwa po warstwie nakłada bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta na leczony ząb. Istnieje kilka technologii wykorzystujących kompozyty do poprawy koloru i kształtu zębów. Niektóre są wyprodukowane w laboratorium z wielofazowej kompozycji polimerowej. Wykonywane są według szablonów, które są szlifowane i polerowane fabrycznie, po czym gotowe wyściółki zakładane są na zęby pacjenta. Możliwa jest też odbudowa artystyczna licówkami kompozytowymi. W takim przypadku dentysta nakłada, szlifuje i poleruje warstwami materiał polimerowy bezpośrednio w ustach pacjenta.

Kluczową przewagą licówek kompozytowych nad ceramicznymi i cyrkonowymi jest niska cena. A poprawa uzębienia wymaga tylko jednej wizyty u dentysty. Dodatkowe korzyści to:

  • Proste i białe zęby.
  • Brak niedogodności podczas zabiegu.
  • Długa żywotność, którą można wydłużyć poprzez odpowiednią pielęgnację uzupełnień.

Wady technologii związane są z technicznymi niuansami montażu licówek kompozytowych oraz jakością materiałów polimerowych. Szczególne znaczenie mają kwalifikacje specjalisty.

Gabinet stomatologiczny

Kiedy warto założyć licówki?

Licówki kompozytowe są instalowane, kiedy pojawia się żółto-szarawy odcień szkliwa lub erozja zęba. Mogą też pokryć powiększone przestrzenie między zębowe. W niektórych przypadkach montaż licówek jest niewskazany. Kiedy na przykład występuje wada zgryzu, bruksizm, poważne wady szkliwa, głębokie pęknięcie, znaczne zniszczenie korony zęba, głębokie pęknięcia, które mogą prowadzić do rozdarcia części koronowej, nieprawidłowe ścieranie koron oraz nieleczone ostre choroby zębów, dziąseł i ciężkie skrzywienie zgryzu.

Proces nakładania licówek nie jest skomplikowany. Lekarz bada jamę ustną pacjenta, ocenia stan zębów. Następnie decyduje, jak najlepiej odbudować uzębienie. Eliminuje się istniejące choroby jamy ustnej, przeprowadza się higienę jamy ustnej. Specjalista dobiera materiał według specjalnej skali. Omawia z pacjentem przyszły kształt, kolorystykę uzupełnień. Zęby przeznaczone do licowania są specjalnie szlifowane o około 0,3-0,7 mm. Wszystko zależy od istniejących problemów i wad. Powierzchnia zębów jest pokrywana związkami antyseptycznymi, a następnie klejem - związkiem, który zapewni maksymalną przyczepność polimeru do powierzchni zęba.

Materiał kompozytowy nakładany jest warstwami na ząb, utrwalany strumieniem światła lampy fotopolimerowej. Stopniowo, krok po kroku, powstaje pożądany kształt. Przy tworzeniu uzupełnienia stomatolog korzysta ze specjalnych narzędzi, pełnej palety różnych odcieni materiału, a także barwników odtwarzających mikrorzeźbę i naturalną anatomię zęba. Następnie fornir jest szlifowany i polerowany na lustrzane wykończenie za pomocą specjalnych past i osprzętu.

Dwa razy dziennie należy przeprowadzić higieniczne czyszczenie, a w razie potrzeby użyć nici dentystycznej i irygatora. Aby zachować kolor uzupełnień, należy je regularnie polerować. Ten prosty i bezbolesny zabieg można przeprowadzić podczas badania profilaktycznego przez lekarza stomatologa 2 razy w roku.

Jaki jest koszt?

Koszt licówek kompozytowych to od 250 złotych do 350 złotych za ząb. Tańsze są licówki akrylowe, które kosztują około 200 złotych, ale są one najmniej trwałe. Najdroższe – licówki porcelanowe. Jednak w tym przypadku musimy się liczyć nawet z wydatkiem do 1000 złotych za ząb.