Przewodnik po Berlinie dla studentów-ekspatriantów

Berlin może być miastem bogatym w historię, ale z pewnością jest młody duchem. Z eklektyczną sceną twórczą, żywą społecznością wielokulturową i całorocznym kalendarzem wydarzeń - nie wspominając o legendarnej scenie imprezowej - nic dziwnego, że Berlin jest tak popularnym miejscem dla studentów-ekspatriantów.

Jeśli zastanawiasz się nad studiowaniem za granicą w Berlinie, to dobrze trafiłeś. Oto Twój ostateczny przewodnik po życiu w Berlinie jako student, z poradami od studentów-ekspatów, którzy obecnie nazywają to niesamowite miasto domem.

1. Po pierwsze, dlaczego Berlin?

To nie tylko kwitnąca scena towarzyska Berlina, która sprawia, że jest to tak atrakcyjne miejsce dla studentów, jest to również wspaniałe miasto do nawiązywania kontaktów biznesowych, aby rozwijać się zawodowo po zakończeniu studiów. Dla studenta Andrésa, który przyjechał z Ekwadoru, aby studiować interakcję człowiek-komputer na Technische Universität Berlin, jest to połączenie kultury, możliwości biznesowych i życia towarzyskiego, które sprawiają, że miasto jest tak wyjątkowe. "Uważam, że Berlin jest spokojnym, międzynarodowym środowiskiem z mieszanką historii, imprez i sceny start-upowej" - mówi. "To fajne miejsce, aby spędzić trochę czasu w ciągu swojego życia".

2. Zameldowanie się w Berlinie i wykonanie ruchu

Jeśli zrobiłeś już trochę badań na temat przeprowadzki do Berlina, są szanse, że słyszałeś o procesie rejestracji (Anmeldung). Nie jesteś uważany za oficjalnego mieszkańca miasta, dopóki się nie zarejestrujesz, a czas potrzebny na załatwienie formalności może trwać tygodniami. Ale nie pozwól, aby to Cię zniechęciło! Zadaj urzędnikom tyle pytań, ile potrzebujesz i dołącz do niektórych grup na Facebooku lub forów internetowych, gdzie możesz zapytać o doświadczenia studentów, którzy zrobili to wcześniej.

Bądź tak zorganizowany, jak to tylko możliwe przed przyjazdem, aby osiedlenie się było jak najbardziej płynne i szybkie. Oznacza to, że należy mieć przygotowane wszystkie formalności związane z rejestracją, a także jasno określony budżet, który będzie pomocny w poszukiwaniu miejsca do życia. Wielu studentów-ekspatów decyduje się przejść przez rynek wynajmu jako samodzielni lokatorzy lub jako część współdzielenia domu, aby zaoszczędzić pieniądze. Cokolwiek zdecydujesz się zrobić, dobrze jest zbadać dzielnice i atrakcje przed przyjazdem, abyś miał pomysł na miejsca, które przemawiają do Twojego nastroju.

3. Zawieranie znajomości

Chociaż Berlin jest rajem dla studentów i młodych kreatywnych osób, zawieranie nowych znajomości w nowym mieście może wydawać się zniechęcające. Fleur, studentka marketingu HWR Berlin mówi, że ważne jest, aby pamiętać, że jest wielu studentów, którzy są lub byli w tej samej sytuacji, więc przekonasz się, że zarówno studenci międzynarodowi, jak i miejscowi są generalnie bardzo przyjaźni i chętnie Ci pomogą. "Berlin jest najmniej niemieckojęzycznym miastem, jakie odwiedzisz w kraju, co sprawia, że bardzo łatwo jest nawiązać kontakt z ludźmi, którzy tu mieszkają i poznać wielu nowych przyjaciół" - mówi. "Jest tu wielu obcokrajowców, którzy chcieliby poznać nowych ludzi i nawiązać nowe przyjaźnie. Moja najlepsza wskazówka to dołączenie do grupy na Facebooku - brzmi cringe na początku, ale jest zdecydowanie dobrym sposobem na poznanie nowych ludzi."

Diego, student Gisma Business School, przybył do Berlina z Meksyku wraz z przyjaciółmi i uwielbia fakt, że jego krąg się powiększył (z małą pomocą TSH!) "Zaczęliśmy jako grupa pięciu osób, a teraz jesteśmy grupą prawie 12! Poznaliśmy ludzi z całego świata" - wyjaśnia. "Kiedy mieszkasz w miejscu takim jak TSH, o wiele łatwiej jest poznać nowych ludzi i spędzać z nimi czas".

Odkryj życie w TSH Berlin!