10 najlepszych miejsc w Europie dla cyfrowych nomadów

W ciągu ostatnich 18 miesięcy nastąpiły drastyczne zmiany społeczne, szczególnie w sposobie pracy. Wraz z ogólnoświatowymi blokadami, wielu z nas przystosowało się do pracy zdalnej, rezygnując z pracy od 9 do 5 na rzecz bardziej elastycznych rozwiązań. Dobrą wiadomością jest to, że praca zdalna prawdopodobnie pozostanie na stałe, więc bycie w cyfrowym biurze podczas podróży jest bardzo realną możliwością w nowym świecie. Rzeczywiście, liczba wyszukiwań hasła "cyfrowy nomada" w Google wzrosła wykładniczo w ciągu ostatnich dwóch lat.

Jeśli szukasz miejsca do pracy zdalnej, Europa jest idealnym miejscem, aby zacząć. Z ciekawymi i różnorodnymi miastami w bliskiej odległości, a wiele z nich oferuje przyjazne dla nomadów wizy, jest to idealne miejsce na rozpoczęcie przygody w stylu "po części praca, po części podróż". Jeśli pomysł pracy z nowego miasta co drugi miesiąc brzmi dla Ciebie jak marzenie, oto jak bardzo realnie zaplanować, gdzie się udać i upewnić się, że zawsze będziesz w dobrym towarzystwie.

Jak wybrać miejsce docelowe dla cyfrowego nomada

Co sprawia, że świetne miejsce docelowe cyfrowego nomada? To, gdzie zdecydujesz się mieszkać podczas pracy, zależy od kilku kluczowych czynników, w tym:

  • Koszty utrzymania. Chcesz, aby rzeczy były w rozsądnych cenach, więc masz wolny budżet, aby robić to, co cyfrowi nomadzi robią najlepiej: zwiedzać!
  • Szybkie łącze internetowe. Podstawą udanej pracy zdalnej jest zapewnienie szybkiego połączenia ze swoim zespołem i wszystkimi zasobami, których potrzebujesz, gdziekolwiek jesteś. Cyfrowy nomada bez dobrego internetu jest jak dżokej bez konia.
  • Możliwości podróżowania. Idealnie byłoby, gdyby miasto, które wybierzesz, było miejscem, w którym nigdy wcześniej nie byłeś, lub było dobrze połączone z obszarami, które zawsze chciałeś sprawdzić.
  • Możliwości nawiązywania kontaktów. Cyfrowe życie nomadów może być samotny, jeśli nie znasz nikogo w swoim nowym domu miasta. Chcesz się upewnić, że jesteś otoczony mnóstwem okazji do nawiązywania kontaktów, znalezienia swojej społeczności ekspatów i wypełnienia swoich dni przygodami; czy to oznacza dużą scenę restauracji i barów, wiele klubów towarzyskich lub sportowych, czy też tętniący życiem kalendarz wydarzeń kulturalnych.

Teraz, gdy już omówiliśmy podstawy, nadszedł czas, aby przyjrzeć się lokalizacjom. Z tak wieloma niesamowitymi miejscami w Europie, może być trudno wybrać jedno. Na szczęście, wykonaliśmy za Ciebie pracę u podstaw, badając miejsca, w których społeczność zdalnej pracy kwitnie. Oto nasz wybór 10 najlepszych miejsc w Europie dla cyfrowych nomadów, w oparciu o najczęściej wyszukiwane miejsca w Google.

1. Portugalia

Śródziemnomorski klimat, niedrogie życie i mnóstwo możliwości pracy i podróżowania - nic dziwnego, że nadmorska stolica Portugalii staje się coraz bardziej popularna wśród cyfrowych nomadów. Możesz pracować praktycznie wszędzie w mieście, z doskonałym Wi-Fi w miejscach publicznych i kawiarniach, co sprawia, że łatwo jest zabrać laptopa w nowe miejsce na kilka godzin i bica (kawa) lub dwa. Wymagania wizowe są tu proste. Jeśli jesteś spoza strefy Schengen, możesz przebywać tu do 90 dni bez wizy. Jeśli chcesz zostać dłużej (nie winimy Cię za to!), dla cyfrowych nomadów dostępna jest wiza na pobyt czasowy do roku.

Potrzebujesz miejsca do życia i pracy w Portugalii? TSH pojawi się w Porto i Lizbonie od 2023 roku! Dowiedz się więcej.

2. Irlandia

Szmaragdowa Wyspa szybko staje się mekką dla ekspatów ze względu na bliskość do UE i dużą liczbę firm technologicznych, które wybierają Irlandię jako swoją europejską siedzibę. Tak, koszty życia są porównywalnie wyższe niż w miastach europejskich, a chłodniejszy klimat oznacza, że Irlandia nie zawsze jest pierwszym wyborem dla poszukujących słońca nomadów. Mimo to Irlandia oferuje tak wiele możliwości podróżowania po kraju i za granicę, dostępną opiekę zdrowotną dla mieszkańców i oczywiście tętniącą życiem scenę towarzyską (Guinness, anyone?).

3. Niemcy

Graniczące z imponującą liczbą 9 krajów, Niemcy są świetnym miejscem dla pracowników nomadycznych. Oczywiście, jest wiele do przeżycia również w granicach Niemiec, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na pobyt w kwitnącej stolicy. Berlin jest znany ze swojej kultury, międzynarodowej społeczności i dużych możliwości pracy, co sprawia, że jest to świetne miejsce dla rozwoju osobistego i zawodowego. Podczas gdy rynek wynajmu długoterminowego może być konkurencyjny, wiele co-workingów i co-livingów jest dostępnych dla cyfrowych nomadów - w tym nasz własny TSH Berlin!

4. Włochy

Świetne Wi-Fi w całym kraju? Sprawdź. Niesamowita sceneria na zewnątrz? Sprawdź. Tętniąca życiem scena kawiarni i barów? Sprawdzone i sprawdzone! Żadna lista europejskich destynacji nie jest kompletna bez wspomnienia o Włoszech. Podczas gdy główne miasta takie jak Rzym i Mediolan mogą wydawać się zbyt drogie ze względu na turystykę, koszty życia w takich miastach jak Florencja i Bolonia są stosunkowo atrakcyjne dla cyfrowych nomadów szukających bazy we Włoszech. Ze wspaniałą pogodą przez cały rok, niesamowitymi naturalnymi krajobrazami do odkrycia i niesamowitym jedzeniem, nie jest trudno zrozumieć, dlaczego oba miasta są tak popularne wśród pracujących nomadów.

Nasza oszałamiająca posiadłość we Florencji służy jako wspaniała baza wypadowa do poznania tego, co najlepsze we Włoszech, od jedzenia po niesamowite plaże i regiony winiarskie. Wszystko to, plus możliwość łatwego połączenia się z innymi nomadami w naszej społeczności. Czego więcej potrzebujesz?