Joga vs Pilates - jakie są różnice i który z nich będzie dla Ciebie najlepszy?

Rozważania na temat jogi i pilatesu mogą być trudne. W końcu na pierwszy rzut oka oba wydają się bardzo podobne. Jeśli chcesz uzyskać elastyczność, wzmocnić się i złagodzić stres, to można argumentować, że oba te treningi są równie genialne dla poprawy fizycznego i psychicznego samopoczucia.

Co więcej, piękno zarówno jogi, jak i pilatesu polega na tym, że każdy - niezależnie od wieku i umiejętności - może po prostu rozłożyć jedną z najlepszych mat do jogi i zacząć czerpać korzyści w zaciszu własnego domu.

Co więc odróżnia te dwa treningi od siebie? I czy jeden z nich jest dla Ciebie lepszy od drugiego? Poprosiliśmy jednego instruktora jogi i jednego eksperta pilatesu o wyjaśnienie, w jaki sposób oba ćwiczenia mogą poprawić Twoje zdrowie. Wszystko, co musisz zrobić, to założyć parę swoich najlepszych legginsów i przygotować się do rozciągnięcia kończyn.

Joga a pilates - jakie są główne różnice?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że joga i pilates zawierają wiele tych samych elementów. Oba są formami ćwiczeń o niskim stopniu oddziaływania i charakteryzują się serią skoncentrowanych ruchów, które zazwyczaj wykonywane są na macie. Na tym jednak podobieństwa się kończą, a między nimi istnieją wyraźne różnice.

Joga ma tysiące lat, a początki tej praktyki sięgają starożytnych tekstów indyjskich. Zakorzeniona w duchowości, joga jednoczy ciało, umysł i duszę i opiera się na pozycjach, które są praktykowane w sekwencji. Te powiązane ze sobą pozycje jogi skupiają się na elastyczności i sile, relaksacji i oddychaniu.

"Kiedy po raz pierwszy zaczynasz ćwiczyć jogę, ruchy mogą wydawać się skomplikowane, ale wkrótce zaczną wydawać się znajome i przypominać ruchomą medytację" - mówi instruktorka jogi Hannah Barrett.

Oddychanie jest istotą praktyki jogi i działa jako narzędzie mindfulness, gdy poruszasz się przez swoje pozy. "Pomaga ci połączyć się z subtelną energią w twoim ciele i umyśle i uziemia cię w obecnej chwili", mówi Hannah. "To pomaga ci puścić przeszłość lub kontrolę nad przyszłością i pozwala skupić się na teraz".

(Image credit: Getty Images

)Pilates, z drugiej strony, został założony

na

początku XX wieku przez niemieckiego samouka guru fitnessu o imieniu Joseph Hubertus Pilates

.

Opracował on system ćwiczeń siły i elastyczności, który nazwał "controlology" i wykorzystał swoje techniki do pomocy w rehabilitacji żołnierzy podczas pierwszej wojny światowej. Później Joseph założył studio w Nowym Jorku, aby nauczać swojej metody, a jego spuścizna jest obecnie żywa na całym świecie.

"Joseph Pilates nauczył nas, że jednym z głównych rezultatów jego metody jest uzyskanie pełnej kontroli nad własnym ciałem. Czerpał inspirację ze sztuk walki - powolne, kontrolowane, płynne ruchy wykonywane z przemyślaną świadomością" - mówi Lynne Robinson, założycielka Body Control Pilates i współautorka The Pilates Bible.

Do podstawowych zasad pilatesu należą: kontrola, koncentracja, stabilność rdzenia, precyzja i prawidłowe oddychanie.

Biblia pilatesu: Najbardziej wszechstronny i przystępny przewodnik po pilatesie, jaki kiedykolwiek powstał: $17.92 / £13.02 | Amazon

Jest to doskonały przewodnik po wszystkim, co dotyczy pilatesu, odpowiedni dla wszystkich poziomów zaawansowania.

Jakie są różne style jogi?

Istnieje wiele różnych rodzajów jogi i każdy z nich ma sekwencje ćwiczone w różnym tempie i na różnym poziomie intensywności. Instruktorzy jogi mogą również wprowadzić swój indywidualny styl nauczania do zajęć. Wszystkie grupy wiekowe mogą cieszyć się jogą - istnieją nawet maty do jogi specjalnie dla dzieci, ponieważ korzyści płynące z jogi dla dzieci są niezliczone.

Hatha, joga Iyengara, Yin czy joga relaksacyjna to łagodne praktyki, które są dobre dla tych, którzy są początkujący w jodze. Instruktor może również zaoferować specjalne zajęcia jogi dla początkujących.

Chcesz przyspieszyć bicie swojego serca? Poszukaj zajęć Ashtanga i Vinyasa, ponieważ są one bardziej wymagające fizycznie i dobre, jeśli szukasz jogi dla utraty wagi lub chcesz wiedzieć, jak stracić tłuszcz z brzucha. W tych klasach naprawdę skorzystasz z jednej z najlepszych grubych mat do jogi, aby dać swojemu ciału i stawom najlepsze wsparcie, szczególnie jeśli zaczynasz jogę na ból pleców.

Jakie są różne rodzaje pilatesu?

Metoda Josepha Pilatesa została zaadaptowana na przestrzeni lat przez różne szkoły Pilatesa, ale kiedy jego zasady przewodnie i oryginalne ćwiczenia są dokładnie przestrzegane, jest to znane jako Klasyczny Pilates lub Tradycyjny Pilates. Może to obejmować:

 • Matwork Pilates
  W sumie 34 ruchy treningu siłowego składają się na oryginalną sekwencję Josepha Pilatesa, która wykonywana jest na macie.
 • Pilates Reformer
  Ten średniowieczny przyrząd zaprojektowany przez Josepha Pilatesa zwiększa siłę i stabilność poprzez stawianie oporu. W klasycznym Pilatesie na reformerze wykonuje się określoną sekwencję ćwiczeń. Inne urządzenia mogą być używane w klasycznym pilatesie, w tym cadillac, krzesło i beczka. Jest to jedno z najlepszych ćwiczeń na spalanie tłuszczu z brzucha, jeśli ćwiczysz regularnie i zdrowo się odżywiasz obok swojej rutyny fitness.
 • Pilates współczesny
  Łączy pracę Josepha Pilatesa z pewnymi dostosowanymi ruchami opartymi na nowej nauce i badaniach nad biomechaniką ciała. Nauczyciele nowoczesnej metody mają większą swobodę w zmienianiu sekwencji i używanego sprzętu.
 • Pilates kliniczny
  Kiedy Pilates jest wykorzystywany do rehabilitacji po urazie lub operacji, jest to tzw. Pilates kliniczny. Ćwiczenia Pilatesa są modyfikowane przez fizjoterapeutę w celu dostosowania ich do konkretnych potrzeb fizycznych danej osoby.
(Image credit: Getty / Ashley Corbin-Teich

)Korzyści z j

ogi

Joga jest świetna zarówno dla ciała, jak i umysłu. Tylko niektóre z wielu korzyści płynących z jogi obejmują:

 • Zwiększenie siły i elastyczności
 • Redukcja stresu
 • Zwiększona energia
 • Poprawa krążenia
 • Lepsze trawienie
 • Utrata wagi
 • Równowaga hormonalna

Codzienna joga może sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy poprzez zwiększenie poziomu hormonu dobrego samopoczucia, serotoniny. Jest prawdopodobne, że odczujesz emocjonalne korzyści zaraz po sesji - może to być poczucie spokoju lub większej energii.

"Z czasem możesz zauważyć, że Twój poziom stresu jest niższy, mięśnie stają się silniejsze i bardziej napięte, a Ty jesteś bardziej elastyczny. Poprawia się twoje trawienie i zdrowie układu sercowo-naczyniowego" - mówi Hannah.

Istnieją również badania, które pokazują, że regularna praktyka jogi może poprawić zdrowie psychiczne. Badania sugerują, że joga może być prawie tak samo skuteczna w leczeniu lęku, jak wizyta u terapeuty.

W innym badaniu ludzie, którzy ćwiczyli jogę, odnotowali niższy poziom stresu niż osoby uprawiające inne formy ćwiczeń, co wynika z medytacyjnego elementu jogi. To czyni ją użytecznym narzędziem radzenia sobie dla tych, którzy mają zajęte życie.

"Bycie w ciągłym stanie stresu staje się problemem" - mówi Hannah. "Nasz system 'ucieczki lub ucieczki' zostaje aktywowany, uruchamiając wiele rzeczy w organizmie, w tym uwalnianie substancji chemicznych, takich jak kortyzol i adrenalina, skok w naszym systemie odpornościowym i wyłączenie naszego układu trawiennego". Te reakcje w organizmie mogą mieć negatywne konsekwencje zdrowotne.

Joga daje szansę wyciszyć umysł, połączyć się z ciałem i aktywować przywspółczulny układ nerwowy, który pomaga "odpocząć i strawić".

(Image credit: Getty / Westend61

)Korzyści płynące z pil

atesuIstnieje

wiele powodów, dla których pilates jest ćwiczeniem, na które decydują się gwiazdy dbające o zdrowie, takie jak Gwyneth Paltrow i Jennifer Anniston. Korzyści obejmują:

 • Zdrowie stawów
 • Lepsza postawa
 • Lepsze napięcie mięśni
 • Zdrowe kości
 • Relaks
 • Mocniejsze dno miednicy
 • Zmniejszenie objawów menopauzy

Pilates to ćwiczenie kondycyjne, które uwalnia napięcie w mięśniach, a także tonizuje całe ciało - ze szczególnym uwzględnieniem mięśni brzucha, dolnej części pleców, bioder i pośladków. Ruchy mogą pomóc złagodzić sztywne stawy też.

Wraz ze zdrową dietą i regularnymi ćwiczeniami cardio, pilates może pomóc w kontroli wagi i może pomóc w zarządzaniu przyrostem masy ciała w okresie menopauzy.

Ćwiczenia te mogą również złagodzić nieprzyjemne objawy menopauzy i są szczególnie korzystne dla wzmocnienia dna miednicy. Może to zapobiec wypadaniu narządów, które obecnie dotyka około 50% kobiet po menopauzie.

Dużą zaletą pilatesu jest to, że może on zrównoważyć skutki siedzącego trybu życia. Zbyt dużo siedzącego trybu życia, a za mało ruchu, negatywnie wpływa na nasz układ mięśniowo-szkieletowy.

Powoduje to krótko- i długoterminowy ból i dyskomfort, który może obniżyć naszą jakość życia, a nawet wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne, mówi Lynne. "Nawet jeśli nie robisz nic innego, wykonywanie kilku prostych ćwiczeń pilates dziennie może pomóc utrzymać bóle i bóle na dystans".

Pilates jest również idealnym sposobem na zniwelowanie szkód spowodowanych nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Może pomóc ciału poruszać się bardziej efektywnie i wydajnie, aby zmniejszyć ryzyko nabawienia się kontuzji.

(Image credit: Getty Images

)Joga vs Pilates - która z nich jest lepsza?

Według ostatniego sondażu przeprowadzonego przez HFE, gdy poproszono o wybór między jogą a pilatesem, 70% osób uprawiających fitness twierdzi, że wybrałoby pilates. Ale kto powiedział, że nie możesz robić obu?

I nie martw się, że nie jesteś wystarczająco zgięta do jogi. Jeśli masz problemy z napięciem w biodrach, plecach, ramionach lub ścięgnach, joga może być dokładnie tym, czego potrzebujesz. Regularna praktyka zmniejsza napięcie mięśni i zwiększa elastyczność, ponieważ tkanki łączne stają się luźniejsze, a stawy mogą poruszać się swobodniej.

Choć są to bardzo różne ćwiczenia, przynoszą szereg korzyści dla umysłu i ciała, które doskonale się uzupełniają. Dodaj jedno z nich lub oba do swojej rutyny ćwiczeń, a pozostaniesz silny, zdrowy i szczęśliwy w miarę starzenia się.

Dzisiaj najlepsze oferty mat do jogiYogi Bare Paws Yoga Mat£74.95Zobaczwszystkie cenyObniżonacenaMeglio Premium Yoga Mat 7mm£19.94£15.94Zobaczwszystkie cenyYogamattersSticky Yoga Mat£22Zobacz wszystkiecenyEscapeFitness Yoga Mat£20.96ZobaczwszystkiecenyGaiamEssentials Premium Yoga Mat£29.09ZobaczwszystkiecenyMandukaPRO Yoga Mat£106.59Zobaczwszystkie cenyYogamattersEveryday Wellness Mat£35ZobaczwszystkiecenySprawdzamy codziennie ponad 250 milionów produktów w poszukiwaniu najlepszych cen.