Jak sprawiamy, że hotele są bardziej zrównoważone?

W tym artykule opowiemy nieco więcej o tym, w jaki sposób pracujemy nad tym, aby nasze hotele były bardziej zrównoważone. Dokładniej, przyjrzymy się naszym budynkom, operacjom hotelowym, projektowaniu i sposobowi, w jaki angażujemy naszą społeczność. A więc, co dokładnie robimy?

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ 

Zacznijmy od naszej definicji zrównoważonego rozwoju. Dla naszrównoważony rozwój to bycie odpornym na przyszłość. Staramy się budować hotele z myślą o ich długowieczności, aby były odporne i mogły zz wyzwaniami środowiskowymi, finansowymi i społecznymi. Robimy to z szacunkiem dla środowiska naturalnego, minimalizując nasz wpływ na planetę. Chcemy również zaangażować naszą społeczność w naszą podróż, aby edukować i aktywizować ją do wykorzystania swoich umiejętności i wiedzy dla dobra.

PRZYSZŁOŚCIOWE BUDYNKI

Wszystko zaczyna się od naszych budynków. Już od samego początku mamy możliwość wprowadzenia zasad zrównoważonego rozwoju do konstrukcji naszych hoteli.

Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć, kiedy badamy miasta pod kątem nowych możliwości rozwoju, jest to, czy wybierzemy istniejący budynek, który możemy wyremontować, czy też zdecydujemy się na budowę nowego obiektu na wolnym terenie. Zaletą wykorzystania istniejącego budynku jest to, że konstrukcja, a także podstawowy projekt budynku i ramy operacyjne, są już na miejscu, a ponadto można mieć możliwość ponownego wykorzystania produktów i materiałów. Minusem jest oczywiście to, że zawsze będzie ograniczony w jakiś sposób z powodu istniejącej struktury. Może to mieć wpływ zarówno na możliwości biznesowe, jak i na potencjał zrównoważonego rozwoju.

Z drugiej strony, nowy budynek daje swobodę w tworzeniu idealnego hotelu, ale może być bardziej szkodliwy dla środowiska, ponieważ do jego budowy trzeba pozyskać wiele nowych zasobów naturalnych.

Aby mieć pewność, że inwestujemy w tworzenie zrównoważonych budynków, korzystamy z certyfikatu BREEAM, aby kierować naszymi wysiłkami. BREEAM jest metodą oceny zrównoważonego rozwoju, która ocenia nieruchomości w dziesięciu kategoriach, które obejmują m.in. energię, zdrowie i dobre samopoczucie, wodę, odpady i transport. Na podstawie wyników oceny, nieruchomości otrzymują ocenę w zakresie od "Pass" (najniższa) do "Outstanding" (najwyższa). W 2021 roku nasze pełne holenderskie portfolio otrzymało oceny sklasyfikowane jako "Very Good" i "Excellent" zgodnie z wytycznymi BREEAM-NL. Szczegółowe zestawienie naszych wyników można zobaczyć tutaj.

Wszystkie nasze nowe obiekty są certyfikowane, przy czym ocena "Very Good" to minimum. Badamy również możliwości zastosowania na miejscu odnawialnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne, jak to miało miejsce w przypadku naszych ostatnich obiektów w Delft w Holandii i Bolonii we Włoszech, i zawsze instalujemy energooszczędne i wodooszczędne technologie, takie jak oświetlenie LED, baterie kranowe i inteligentne systemy zarządzania pokojami, wykorzystujące klucze do pokoi do zarządzania oświetleniem i ogrzewaniem.

Kolejnym urządzeniem oszczędzającym wodę, które zainstalowaliśmy we wszystkich naszych lokalizacjach, jest urządzenie prysznicowe Amphiro. Dzięki niemu użytkownicy otrzymują natychmiastową informację zwrotną na temat zużycia wody podczas brania prysznica. Badania przeprowadzone przez Innovation Lighthouse wykazały, że nasi goście pozytywnie reagują na to urządzenie i natychmiastową informację zwrotną oraz że średnio zmniejszają zużycie wody o 17%.

W skali roku może to nam przynieść oszczędność do 3 760 litrów na pokój, a biorąc pod uwagę ponad 6 700 pokoi w całej Europie, jest to całkiem spora redukcja!